Autor

EPLAN CZ&SK EPLAN CZ&SK
18/07/23

Snazší návrh jaderného reaktoru i evoluce využití vodíku s nástroji EPLAN

Autor: EPLAN CZ&SK Čas na čtení: minuta minuty

Známá osada Řež, centrum výzkumu nedaleko Prahy, je sídlem společnosti ÚJV, která se zabývá projektovými a inženýrskými činnostmi v oblasti energetiky, průmyslu a zdravotnictví. Ve svých, často nadčasových projektech, si řada tamních projektových oddělení oblíbila nástroje EPLAN, které tady mají již mnohaletou tradici. Rozšiřování do dalších oddělení pak nahrávají zejména jejich funkcionality, mezi které patří přehlednost, rychlost a vyšší kvalita zpracování projektu včetně snazšího využívání databází.

Bobtnání v reaktorové nádobě Temelínu kontroluje systém navržený v softwaru EPLAN

Mezi prvními uživateli softwaru EPLAN bylo oddělení integrity a technického inženýringu, provozující v areálu ÚJV experimentální dílny a konstrukci. V čele divize stojí Ján Bulák, který dle svých slov ještě patří ke generaci, která kreslila pomocí šablon a mikrotužek. I díky jeho nadšení pro digitalizaci se v posledních letech daří postupnému začleňování řešení EPLAN do práce ÚJV.

„Ten skok je neoddiskutovatelně obrovský, k papíru by se už nikdo nevrátil,“ vysvětluje svůj pohled na digitalizaci Ján Bulák, a dodává: „Jednak časově, jednak ve variabilitě. Šlo by o krok zpátky. Ten posun je velký a nic jiného by v dnešní době nikdo nechtěl.“

V rámci oddělení se tak stal EPLAN nedílnou součástí projektování v oblasti jaderné energetiky. „Je to třeba projekt PAZ. V reaktorové nádobě, která běží např. v Temelínu 20 let, probíhá tzv. radiační bobtnání. Po výšce probíhá určitá úroveň záření a nádoba či její boky mohou nabývat. To měříme. Projekty, které běží a žijí, jsem všechny kreslil v softwaru EPLAN,“ potvrzuje Ján Bulák.

V EPLANu údajně našel software, který mu umožňoval exporty. Potřeboval tehdy vyjít vstříc zákazníkům. Postupem času ocenil, že do nich v případě potřeby mohl lehce cokoliv doplnit, překreslit, upravit a poslat zpátky. I přes zralý věk oceňoval možnost intuitivního učení v prvotním režimu „pokus – omyl“.

 

Chcete-li zobrazit toto video, musíte přijmout funkční soubory cookie.

 

 

Pokrok vodíku nezastavíte, EPLAN ho možná urychlí

Svým zápalem a fandovstvím v rámci moderní projekce se podařilo v ÚJV „nakazit“ i řadu mladších kolegů Jána Buláka – v oddělení je k dispozici již několik licencí. Z toho vzniklo za přičinění dřívějšího podřízeného i projekční místo nové. Stanislav Kříž je rád, že si znalost softwaru EPLAN přenesl i k sobě do divize vodíkových technologií a inovací v energetice.

Oddělení se primárně zabývá zpracováním vodíku v různých odvětvích průmyslu – automobilového, technologického, skladování energie ve vodíku, výrobě zemního plynu z vodíku aj. Mimochodem, právě zde patří mezi první, kdo vyvinuli systém výroby zemního plynu z fotovoltaiky, respektive pomocí přebytku fotovoltaické energie.

„Skutečně, na výstupu z fotovoltaické elektrárny vyrábíme z přebytků elektrické energie vodík, z něhož vzniká následně pomocí metanizace zemní plyn. Ale to je spíše jen zajímavost. Máme také zásobníky vodíku i pro místní využití, třeba vodíkový prodlužovač dojezdu elektromobilů. Zároveň jsme vyvíjeli malou plnicí stanici pro užitkové vozy a prototypy vozu, který vyrábíme společně s obchodními partnery,“ vysvětluje Stanislav Kříž.

Výhodou řešení v ÚJV je, že jsou schopni vodíkem vozidlo naplnit velmi rychle, srovnatelně s tankováním vozidel s klasickými spalovacími motory. Doba plnění se pohybuje v řádu minut. Vodíkové vozy mají dojezd v závislosti na velikosti nádrže vodíku, u osobních vozů se dá na nádrž vodíku ujet 600 až 800 km, u pracovních strojů je doba činnosti až 8 hodin v závislosti na použití nástavby a její spotřeby. Tankování osobních vozů trvá kolem dvou minut a u užitných strojů asi 5 minut. I při návrhu plnicí stanice se v projekci dařilo úspěšně využívat digitálního návrhu v systému EPLAN.

„Poprvé jsem se s programem EPLAN setkal už na vysoké škole v rámci nějakého testování a projektu v energetice. Po nástupu do ÚJV s kolegou Bulákem, který s ním pracoval, se mi tyto nástroje hodně zalíbily, absolvoval jsem vstupní školení a dnes software EPLAN využíváme u každého projektu,“ upřesňuje své zkušenosti se softwarem Stanislav Kříž.

I pro samotný EPLAN jsou projekty v ÚJV poměrně specifické z hlediska výzkumné povahy. Pravda je, že bez elekroniky se dnes nedá nic dělat, takže i zde má význam využití jednoduchých přehledových schémat i různých zapojení řídicích systémů. Z podstaty tak tým využívá EPLAN pro kompletní dokumentaci projektů.

Zvýšení rychlosti návrhu i bezpečnosti zařízení

Již samotné zmínky o vodíku, ale i dříve zmíněném jádru, jistě v každém evokují úvahy o bezpečnosti. Pokud jde o technologie s vodíkem, tak jsou zpravidla na tak vysoké úrovni, že exploze je to poslední, čeho bychom se měli při vjezdu na silnici obávat.

„Je pravda, že naše zařízení jsou už od počátku vnímána jako rizikovější. Z tohoto důvodu je u nás bezpečnost opravdu mnohonásobně vyšší,“ říká Stanislav Kříž, který si je této potřeby plně vědom, a dodává: „Bezpečnost je u nás na prvním místě, protože zařízení jsou určená pro skutečně kritická místa, např. prostory s vysokým napětím nebo možností výbuchu. Při návrhu je proto pro nás důležité mít zajištěnou bezpečnost, což EPLAN určitě podporuje.“

„V rámci výzkumu a vývoje, který provádíme, bych vyzdvihl rychlost zpracování změn. V průběhu práce na projektech u nás dochází poměrně dost často ke změnám při testování či zkoumání vlastností a úpravě parametrů. Když potřebujeme vyměnit některá zařízení, v rámci digitalizace se jedná o otázku několika minut,“ dodává Stanislav Kříž.

Při úpravách dokumentací je to velké zrychlení. Software EPLAN používá společně s kolegou, případné připomínky jsou tak opravdu schopni řešit obratem. „Bývám přítomen i při montáži, takže přesně vím, co a jak má fungovat, a jsem schopen dohlédnout na veškeré změny,“ uzavírá Stanislav Kříž, který ještě připomíná benefity plánování EPLAN, mezi něž řadí přehlednost, rychlost zpracování a usnadnění využívání databází.

ÚVJ Řež využívá hlavně software EPLAN Electric P8 s rozšiřujícím modulem EPLAN Fluid pro návrh elektro a fluidních schémat.

Zjistit více o řešení EPLAN

 

Další články, které by vás mohly zajímat:

Začínáme se softwarem EPLAN – Projekt v 10 krocích

Rozšíření EPLAN Data Portal pro Google Chrome

Tvorba vícejazyčné dokumentace s EPLAN

EPLAN eView Free: Lepší přehled při servisu a údržbě

 

Podobné kategorie:
Sdílet...

Komentáře