Autor

EPLAN CZ&SK EPLAN CZ&SK
15/08/23

Projekční nástroje EPLAN ušité na míru středním a větším projektům

Autor: EPLAN CZ&SK Čas na čtení: minuta minuty

Společnost DELAUDA, s.r.o. je relativně mladá projekční a inženýringová společnost, která zaštiťuje řadu profesí a odborníků pro návrhy, projekci, realizaci kompletních technologických zařízení a celků ve strojírenství a energetice. Pro projektování firma používá nástroje EPLAN, které jí umožňují zpracovat zakázky výrazně rychleji.

Společnost DELAUDA, s.r.o. je relativně mladá společnost založená v roce 2017. Působí v oblasti energetiky, strojírenství a hutním průmyslu. Firma začínala s týmem šesti zaměstnanců a k dnešnímu dni zaměstnává přes 40 kvalifikovaných pracovníků ve 4 pobočkách v České republice. V Praze sídlí vedení společnosti. Další pobočky, které jsou rozdělené dle lokalit i profesně, najdeme v Berouně, Světlé nad Sázavou či Letohradě.

„DELAUDA je projekční a inženýringová společnost, která pod jednou střechou zaštiťuje řadu profesí a odborníků nejen pro návrhy, projekci, realizaci kompletních technologických zařízení a celků ve strojírenství a energetice, ale také záruční a pozáruční servisní služby. Portfolio činností je široké, náš záběr v energetice je také široký,“ vysvětluje Ing. Radek Rosa, jednatel a CEO společnosti.

Kromě hlavní náplně, projekce a inženýringu, vznikla v roce 2021 ještě DELAUDA Robotics, s.r.o. – firma, která se zaobírá integrací kolaborativních a průmyslových robotů do výrobních společností. Během úspěšného roku se povedlo realizovat několik zakázek. Tento růst byl možný i díky projektování v softwaru EPLAN.

Zrychlení práce díky nástrojům EPLAN

Postupně, jak se firma rozrůstala, vyvstala přirozená potřeba vlastnit sofistikovanější software pro větší projekty. Firma se po zralé úvaze rozhodla pro řešení EPLAN. „Mám se softwarem EPLAN zkušenost už z dřívějších zaměstnání, k volbě softwaru EPLAN nás částečně přivedl tlak zákazníků, kteří projekty chtěli v tomto programu, takže jsme se museli přizpůsobit. V porovnání s konkurenčními nástroji jde o něco snazší práci na větších projektech s menším počtem lidí,“ vysvětluje Ing. František Pech, vedoucí elektro projekce.

V současné chvíli využívá DELAUDA oblíbený EPLAN Electric P8 včetně rozšiřujícího modulu FieldSys pro návrh kabelových tras a modul pro přípravu PLC. „Jsme projekční firma, a tak je pro nás velkým pomocníkem v softwaru EPLAN funkce exportů části projektu, kterou využíváme hlavně při spolupráci s výrobci rozváděčů, kteří si vezmou náš projekt v softwaru EPLAN a svoji vlastní práci pak dotáhnou v softwaru EPLAN Pro Panel. Dále hojně využíváme funkce exportů do upravitelných šablon dle zvyklostí montážních firem,“ říká Pech. 

Přechodem na EPLAN z jiného nástroje má DELAUDA také srovnání, kdy nově oceňují oproti dřívější práci zjednodušení tvorby větších zakázek. „Jde o zakázky, které používají podobné prvky, hodně se v nich kopíruje, protože jde o technologické celky – typicky pásový dopravník, třeba s různými délkami, ale osazený podobnými senzory, prvky. Díky makrům je nesmírně jednoduché vytvořit varianty funkce nebo obvodu a např. onen pásový dopravník desetkrát replikovat. Poté je možné každou funkci uložit nebo upravit – např. přidat nebo smazat čidlo atd. To jde výrazně rychleji než v původním softwaru, se kterým jsme pracovali,“ uvádí F. Pech.

Chcete-li zobrazit toto video, musíte přijmout funkční soubory cookie.

Globální rozšíření softwaru EPLAN zjednodušuje předávání dat

DELAUDA standardně zpracovává zakázky do veřejných výběrových řízení a klasických stavebních zakázek. Pokud takovou zakázku rozdělíme na jednotlivé fáze, jde o studii, stavební povolení, prováděcí a realizační dokumentaci. Ve studii se EPLAN většinou nepoužívá, pak už ve všech fázích až po dokumentaci skutečného provedení nachází EPLAN své uplatnění. Největší užitek vidí však u rozsáhlých projektů, na nichž je třeba kooperovat s větším množstvím subdodavatelů.

„V současné chvíli zpracováváme náš zřejmě největší projekt. Jde o třídicí linku na tuhá alternativní paliva. Projekt je, co se týče elektro části, kompletně zpracovaný v softwaru EPLAN. Využíváme jej i v kooperaci mezi firmami zapojenými do projektu,“ uvádí jako příklad jednatel firmy R. Rosa.

Jde o obrovský projekt se spoustou subdodavatelů, do něhož i oni dodávají svoje projekty v softwaru EPLAN a projekční kancelář je pak integruje do jednoho celkového projektu. Velkou výhodou je tady možnost virtuálního připomínkování přímo v projektu, což proces také do značné míry urychluje. U takhle komplexních a klíčových projektů s rozpočtem v řádu stamilionů se jedná o nezanedbatelnou úsporu.

Zkušenosti aplikovatelné do dalšího oboru

Potvrzením cesty s řešením EPLAN v oblasti projekce se mimo jiné od firmy DELAUDA dostalo i při nedávném založení dceřiné společnosti DELAUDA ROBOTICS.

„Od zákazníků jsme viděli, že robotizace je pro jejich provoz a výrobu nezbytná z hlediska udržitelnosti. Také to byl podnět k dalšímu rozšiřování firmy. Viděl jsem příležitost využít potenciál firmy a jejích lidí. Strojaři a elektrikáři se na činnostech z větší části podílejí. Navazuje to také na nedostatek lidí na trhu, který se netýká jen projektantů, ale pozorujeme ho napříč celým spektrem průmyslu. Chybějí technici, dělníci, obsluha strojů, zámečníci nebo logistici. To všechno jsou činnosti, kde je potenciál robotů velký,“ vysvětluje R. Rosa hlavní důvody založení nové společnosti.

I když jde o firmu opravdu mladou, na trhu nepůsobící více než rok, i díky uplatnění zkušeností v projekci hlásí několik úspěšných projektů ve fázi dokončených.

„EPLAN se nám i v robotických aplikacích rychle osvědčil. Určitě bych jej doporučil každému v oblasti projekce. Připadá mi velice intuitivní. Líbí se mi rychlost učení v softwaru, na slušnou úroveň znalostí je možné se dostat velice rychle. A znovu vyzdvihnu rychlost práce v softwaru EPLAN,“ zakončuje F. Pech.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

Podobné kategorie:
Sdílet...

Komentáře