Digitální projektování mění zažitou praxi v chemickém průmyslu

Autor

EPLAN CZ&SK EPLAN CZ&SK
3/02/22

Digitální projektování mění zažitou praxi v chemickém průmyslu

Autor: EPLAN CZ&SK Čas na čtení: minuta minuty

Digitální transformace již dávno není doménou projektů firem z automobilového průmyslu. Výhody v digitálním návrhu projektu, rychlé vzdálené výměně připomínek i využívání předdefinovaných maker umí docenit i projekty v chemickém průmyslu. Samozřejmě za přispění produktů a služeb společnosti EPLAN.

Bakstron s. r. o. se již sedm let zabývá realizací zakázek v oblasti elektro, měření a regulace. Postupem času donutil firmu objem zakázek zabývat se i projekční činností. V mnoha případech dříve zadávali projekty subdodavatelům, což bylo komplikované. „Nedařilo se nám držet termíny, byli jsme vázáni na pouhé sliby projektantů, které často nedodrželi. Proto bylo jedinou cestou založit vlastní firmu,“ vysvětluje Luboš From, jednatel společnosti Bakstron. Na scénu tak přichází projekční společnost ElPlan s. r. o., která v tuto chvíli působí nejčastěji v chemickém průmyslu u firem jako je Paramo, Total či Draslovka.

ElPlan, možná trochu poeticky, pro svou práci využívá nástrojů firmy EPLAN, které byly u řady jejich zákazníků rozšířeny, proto hned od počátku tušili, že je správné vydat se touto cestou. Hned však také ocenili jeho nesporné výhody.U projektu 2

„Zahrnuje v sobě všechno, co potřebujeme, co chceme využít. Líbí se mi úžasná podpora formou webinářů, odborných školení, prezentací, na webu je dostupná řada dokumentů a zkušeností jiných lidí. To vše otevírá cestu k snadnějšímu a efektivnějšímu využívání softwaru,“ vysvětluje Petr Kopáček, jednatel společnosti ElPlan.

Postupně začali používat software EPLAN Electric P8 v omezené licenci (40–80 stran), následně rozšířili na celek, k němu si pak dokupovali další moduly (jednopólová schémata, PLC) a dnes mají již i další užitečné nadstavby, včetně poměrně sofistikovaného nástroje pro automatické generování schémat EPLAN Cogineer.

Případová studie z chemického průmyslu

Jedním z nedávných projektů společnosti ElPlan byla obnova stávajícího výrobního zařízení v sekci výroby kyanidu ve výrobní závodě Draslovka. Co se týče koncepce projektu, byla předem jasně daná. K zařízení, které již provozovali, bylo proto potřeba dodělat novou dokumentaci pro stávající i nové prvky či schémata.  

„K realizaci jsme použili softwarový nástroj EPLAN, který používáme na 90 % našich dokumentací. Obor našeho působení se zaměřuje převážně na petrochemický či chemický průmysl, technologické části jsou v řadě projektů s drobnými modifikacemi naprosto totožné,“ prozrazuje Kopáček.

EPLAN pro projekci představoval výhodou v tom, že pokud se připraví kvalitní makra a šablony, je pak možné je jednoduchým způsobem využívat v řadě budoucích projektů. „Softwarové nástroje EPLAN jsou pro nás velkým přínosem i z hlediska předávání dokumentací, dokážeme našim zákazníkům posílat ke schválení či připomínkám dokumentace elektronicky,“ dodává Kopáček.

„Zatímco v minulosti jsme předávali dokumentaci papírovou formou, tentokrát jsme využili nástroj pro digitální sdílení projektů EPLAN eVIEW. S projekční kanceláří jsme byli schopni na dálku řešit, komentovat a upravovat projekt on-line,“ přidává se k ocenění výhod nástroje EPLAN eVIEW také Marek Svoboda, inženýr automatizace a MaR v Draslovce. Ukázalo se, že digitální návrh a jeho možné vzdálené sdílení, komentování a úpravy značně zjednodušil postupy, zrychlil práci a byl přínosem pro všechny zúčastněné i řadu dalších kolegů v závodě, kteří z těchto výhod následně těží při běžné práci. „K papírové formě předávání dokumentace bych se v dnešní době již nevracel,“ dodává na závěr přesvědčený Marek Svoboda.

Zhlédněte videoreportáž případové studie:

Chcete-li zobrazit toto video, musíte přijmout funkční soubory cookie.

EPLAN Cogineer – automatické generování schémat pouhým kliknutím

Zajímavým prvkem v pojetí projektů společnosti Elplan je i současné využívání nadstavbového systému EPLAN Cogineer. S EPLAN Cogineer můžete rychle odemknout plný potenciál své projekční práce a výrazně zvýšit kvalitu vašich elektrotechnických a fluidních schémat. Jednoduše použijte existující schémata k nastavení knihovny maker a EPLAN Cogineer automaticky vytvoří schémata pouhým kliknutím myši. Právě v ElPlanu si jej osvojili velmi brzy od prvního seznámení s nástrojem.

„Přiznám se, že v tuto chvíli je to tak trochu ‚ žrout času‛, protože aby vše fungovalo tak, jak má, je potřeba připravit kvalitní vstupní data a makra. Ale jsem přesvědčen, že za krátkou dobu budeme ve stadiu, kdy se počáteční časová investice začne vracet,“ neskrývá Kopáček.

Vzhledem k často se opakujícím technologiím v projektech, i když trochu jinak použitých, se ve své podstatě graficky jedná stále o jedno a totéž. V tom je EPLAN Cogineer velmi mocný nástroj. „Když si promítnu, jaké procento dokumentace by mohl v budoucnu tvořit, jde o 70–75 %. Zbytek jsou konkrétní úpravy pro konkrétní aplikace a zákazníky. Prvky, které zpracováváme, dostáváme od zákazníka nejčastěji formou excelovské tabulky (typy přístrojů, rozsahy, objednávkové kódy atd.),“ má jasno o vhodnosti investice času i dalších nákladů do nástroje Kopáček.

„Víme, že máme v projekci obrovský potenciál. Firmy budou projektanty potřebovat, uvidíme, co nabídne i nová legislativa apod. Veškeré pořízené produkty, přes počáteční investici, která je nezbytná, umožňují náš další růst,“ uznává také druhý jednatel a majitel firem ElPlan a Bakstron, Luboš From. Možnosti, které EPLAN Cogineer nabízí, dle něj také usnadní i přijímání nových kolegů do projekce a dodává: „I když nás to stojí čas, bereme to jako investici do budoucna. Projekty se zlepšují, pozoruji posun, a budeme víc připravení na budoucí výzvy, např. i v personální oblasti.“

Společnost ElPlan krásně dokazuje, že nemusíte mít desítky projektantů či sériovou výrobu na to, abyste plně využili potenciál platformy EPLAN. Od automatického generování v EPLAN Cogineer přes 3D návrhy rozváděče v EPLAN Pro Panel až po cloudové sdílení v EPLAN eVIEW. To všechno umožňuje uřídit i takto velké projekty. 

Jak to funguje v EPLAN eView

Chcete-li zobrazit toto video, musíte přijmout funkční soubory cookie.

 

 

Podobné kategorie:
Sdílet...

Komentáře